Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji na naszej stronie polityki prywatności

Organizatorzy


In gremio

http://ingremio.razem.pl

Stowarzyszenie In gremio jest organizacją pożytku publicznego, która realizuje swoją misję na wielu polach, w różnych formach i dla wielu grup odbiorców. Z roku na rok powiększa się obszar naszej aktywności, szukamy nowych wyzwań, ale nie zapominamy o stałym doskonaleniu wszystkich realizowanych inicjatyw. Mimo że istniejemy już 20 lat, nie brakuje nam spontaniczności i żarliwości. Nasze najważniejsze obszary i formy działalności to:

Edukacja dzieci i młodzieży

Od tego rozpoczęliśmy naszą drogę. In gremio prowadzi Pierwszą Społeczną Szkołę Podstawową (rok powstania : 1990), Pierwsze Społeczne Gimnazjum (rok powstania: 1999) i Ognisko Muzyczne „RYTM” (rok powstania: 1998).

Pomoc psychologiczna i pedagogiczna

W roku 1998 założyliśmy pierwszy w rejonie niepubliczny Ośrodek Psychologiczno-Pedagogiczny RAZEM, który uzyskał uprawnienia publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Kultura

Organizujemy koncerty (koncerty rockowe z okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy), konkursy (m.in. Festiwal Twórczości Dziecięcej RAZEM Festival) i prowadzimy działalność wydawniczą.

Akcje społeczne

Koordynowaliśmy akcję społeczną „Gdynia w Monopoly”, dzięki której Gdynia znalazła się na planszy najsłynniejszej na świecie gry planszowej. 10 lutego, na urodziny Gdyni, już tradycyjnie rozdajemy mieszkańcom gorącą czekoladę, a na wiosnę zapraszamy do uczestnictwa w akcie tworzenia („Dzień Sztuki”).

Promocja wolontariatu

Do naszych działań zapraszamy wolontariuszy w każdym wieku. Promujemy ideę wolontariatu na terenie województwa pomorskiego (m.in. projekt „Demokracja jest OK”).

Budowa społeczeństwa otwartego i edukacja społeczna

Od lat organizujemy projekty, dzięki którym staramy się realnie, choćby na niewielkim obszarze, zmieniać świat. Dostęp do informacji publicznej (konferencja „Każdemu wolno pytać”), równy status mężczyzn i kobiet (projekt „Być kobietą”) czy zwracanie uwagi na dyskryminację (projekt „Ja jestem innym Ty”) to tylko wybrane realizacje z ostatnich lat.


Pierwsza Społeczna Szkoła Podstawowa w Gdyni
im. Dzieci Zjednoczonej Europy

http://www.pssp.gla.edu.pl

Pierwsza Społeczna Szkoła Podstawowa powstała 1 września 1990 r. Jej inicjatorami była grupa rodziców oraz młodych nauczycieli – entuzjastów, którzy powołali do życia Gdyńskie Towarzystwo Przyjaciół Szkół Społecznych, obecnie Stowarzyszenie IN GREMIO – organ prowadzący szkołę. Założycieli szkoły połączyła idea stworzenia szkoły, która będzie wspierać rozwój dzieci w przyjaznej, pełnej akceptacji atmosferze.

Szkoła rozrasta się i rozwija z każdym kolejnym rokiem szkolnym. Nasze działania stały się bardziej sformalizowane, dostosowane do zmian zachodzących w nowoczesnej edukacji. Na co dzień staramy się jednak podtrzymywać niezwykły klimat z pierwszych lat funkcjonowania. Z założenia mało liczne, bo co najwyżej szesnastoosobowe, zespoły sprzyjają bezpośredniemu kontaktowi nauczyciela z uczniem. Tworzy to niemal rodzinną atmosferę szkoły, co stanowi jej niewątpliwy atut. Wszystkie działania szkoły sprzyjają wszechstronnemu rozwojowi uczniów. Naszym celem jest jak najlepsze przygotowanie ich do życia we współczesnym świecie, co odzwierciedla zarówno misja szkoły, jak i imię Dzieci Zjednoczonej Europy.

Misja sprzed kilkunastu lat ulegała zmianom, tak jak i zmianom ulegała nie tylko oświata w naszym kraju. Dzisiaj przybrała ona kształt idei pod nazwą:

Nowa edukacja na nowe czasy

Czyli:

Harmonijny, zrównoważony rozwój każdego ucznia

Stwarzamy warunki do rozwoju dla każdego. Uwzględniamy wszystkie aspekty: emocjonalne, psychiczne i fizyczne. Dobre wyniki nauczania są pochodną właściwej pracy wychowawczej. Dlatego stworzyliśmy specjalnie dla potrzeb szkoły Ośrodek Psychologiczno – Pedagogiczny RAZEM, który sprawuje opiekę nad naszymi dziećmi i pomaga rodzicom i nauczycielom w znajdowaniu najlepszych rozwiązań wychowawczych.

Wspólnota dialogu

Pragniemy, by wszyscy uczestnicy naszego szkolnego życia stanowili wspólnotę. Stwarzamy rodzicom możliwość żywego wspierania nauczycieli i oczekujemy zrozumienia dla ich działań. Wymagamy od pedagogów ponadprzeciętnego zaangażowania, dzięki czemu każde dziecko czuje się ważne i potrzebne. Szukamy najlepszych rozwiązań w drodze dialogu, szanując zdanie każdego.

Mądre normy

Normy, zawarte w regulaminach, zarządzeniach i szeregu ustaleniach są potrzebne dla dobrego funkcjonowania szkoły. Każdy powinien wiedzieć, co można, a czego nie należy czynić. Zasady muszą być przejrzyste i zrozumiałe dla wszystkich. Źle rozumiana bezstresowość i wolność może być powodem zahamowania rozwoju emocjonalnego.

Różnorodność i wybór

Zadaniem szkoły jest przedstawienie jak najbogatszej oferty zajęć, szczególnie ponadobowiązkowych. Chcemy, by wybór był jak największy, by jak najpełniej zaspokoić indywidualne potrzeby. Ważne jednak, by dokonywane wybory uwzględniały indywidualne możliwości, by wielość zajęć i obowiązków nie wpłynęła na ich jakość.

Tradycja i nowoczesność: Dzieci Zjednoczonej Europy

Dbamy o patriotyczne wychowanie naszych dzieci. Nie pozwalamy zapominać o małej i dużej Ojczyźnie. W świecie wielu wartości i wyzwań jak nigdy przedtem potrzebne jest stałe przypominanie wszystkiego dobrego, co nas od kształtuje i wyróżnia. Stała obecność tradycji w nowoczesnym myśleniu o edukacji i wychowaniu pozwala zachować tożsamość i dumę.

Jestesmy dumni, że nasza szkoła od początku istnienia realizuje autorską koncepcję nauczania i wychowania. Łączy ona umiejętnie wysoki poziom nauczania z niepowtarzalną atmosferą, pełną ciepła, zaufania i wzajemnego szacunku. Jesteśmy dumni z tego, ze nasi uczniowie lubią swoją szkołę, czują się w niej bezpiecznie i mogą rozwijać swoje zdolności i zainteresowania.

Stale pracujemy nad rozwojem i doskonaleniem swojej działalności. Najlepszym tego dowodem są posiadane przez nas certyfikaty: „Szkoła z klasą”, „Przyjazny Ziemi” oraz „Szkoła przyjazna uczniom z dysleksją”, „Pomorskie Certyfikaty Jakości Edukacji”.

W Pierwszej Społecznej Szkole Podstawowej przykładamy szczególną wagę do stworzenia możliwości jak najbardziej wszechstronnego rozwoju naszych uczniów. Większość przedmiotów realizujemy w znacznie rozszerzonym zakresie, szczególnie mocny nacisk kładąc na naukę języków obcych. Bogata wiedza i umiejętności naszych uczniów znajdują potwierdzenie w bardzo wysokich wynikach, jakie uzyskują oni na wyższych etapach kształcenia.

Od samego początku jednym z ważniejszych elementów naszego systemu wychowawczego jest założenie ścisłej współpracy z rodzicami, którzy są na bieżąco informowani o postępach swoich dzieci, mają stały kontakt z nauczycielami, uczestniczą w imprezach szkolnych i wycieczkach.

Źródłem naszych sukcesów jest również wykwalifikowany zespól nauczycieli – pasjonatów, którzy wdrażają autorskie programy nauczania, stosują metody aktywne, realizują projekty edukacyjne oraz przede wszystkim poświęcają cały swój czas i serce naszym wychowankom.

Uważamy, iż najlepszą reklamą szkoły są zadowoleni uczniowie i rodzice, którzy chętnie do niej chodzą i zachęcają innych. I Ty możesz do nich dołączyć!